4 Motorlu İha Yapımı

Günümüzde bazen hobi amaçlı bazen ticari amaçlı bazende güvenlik amaçlı kullanılan ve çok geniş kullanım alanı bulunan çok motorlu insansız hava araçları her geçen gün daha da popüler hale geliyor. 2011 yılında youtube video sitesinde görmüş olduğum bir videodan sonra içimde acaba bende yapabilirmiyim düşüncesi oluştu. Elimde oyuncak araba motorları vardı onları kullanarak yapabileceğimi düşündüm ve bu hobiye başladım. ilk uçuşumu 3 ay sonra kameralı olarak yapmıştım. Müthiş bir duyguydu.

O tarihlerde bu kadar fabrikasyon ürün yoktu. Bir kaç ürün vardı fakat fiyatları çok yüksekti. Bugün her bütçeye uygun bir ürün bulmak mümkün. Eğer bu işi ticari amaçlı video çekimi için düşünüyorsanız hazır bir sistem kullanmak çok doğru bir karar olur. DJİ firmasının ürünleri gerçekten çok kaliteli ve yüksek kaliteye sahip videolar çekebiliyorsunuz.

Eğer hobi ve eğlence amaçlı bir insansız hava aracı sahibi olmak istiyorsanız kendiniz yapmanız sizi müthiş mutlu edecektir. İnsansız hava aracı olarak yapabileceğiniz pek çok tür vardır. Bu türler arasından 4 motorlu olan ingilizce adıyla quadcopter denilen türü tavsiye ederim.

Quadcopterinizi + şeklinde veya x şeklinde tasarlayabilirsiniz. Bu işe ilk önce gövdeyi yaparak başlayabilirsiniz. Ben malzeme olarak çoğunlukla alüminyum kullanıyorum. Ahşap veya plastik malzemelerde kullanabilirsiniz. Eğer gövde işleri ile uğraşmak istemezseniz hazır quadcopter gövdesi (frame) kullanabilirsiniz.

Gövdenin büyüklüğü kullanacağınız pervane büyüklüğüne uygun olmalıdır. Pervane büyüklüğü ise seçtiğiniz motorun çevirebileceği boyutta olmalıdır. Motorunuz ise tüm sistemi havaya kaldırabilecek güçte olmalıdır.

Örnek verecek olursak yapmış olduğunuz sitemin toplam ağırlığı 1500 gr ise 4 motorun toplam kaldırma gücü en az 1500 x 2 yani 3000 gr olmalıdır. Bu değerin altında ise sistemi olması gerektiği şekilde düzgün kullanamazsınız. Bu değerin üzerinde ise uçuş süreniz uzayacak ve sistem daha verimli olacaktır.

Sonuç olarak önce sistemin tahmini ağırlığını hesaplamalı ve bu ağırlığa uygun motor seçimine gidilmelidir. Motorlardan sonra motorunuzun açıklamasında belirtilen uygun pervane büyüklüğüne karar vermelisiniz. Motorunuza gelen elektrik gücünü kontrol eden ESC seçiminizi yapmalısınız. Esc’yi seçerken kullanacağınız pilin hücre sayısına uygun olmasına, motorunuzun maksimum güç altında tükettiği amper den daha fazla amper gücüne sahip olmasına ve kullanmayı planladığınız yenileme hızına uygun olmasına dikkat ediniz. Benim tavsiyem yenileme hızı olarak 400 hz üzerinde bir esc seçmeniz. Sitemi havada düzgün bir şekilde tutacak olan, dış etkilerden gelen tepkilere karşı tepki oluşturacak olan ve kumandanızdan gelen komutları işleyip uygun tepkiler üreten bir uçuş kontol sistemine karar vermeniz gerekmektedir. Bu iş için çok fazla seçeneğiniz var. Bu seçenekler arasında fabrikasyon ürünlerin yanında açık kaynak koda sahip ürünlerde fazlasıyla bulunmaktadır.

4 motorlu (Quadcopter) iha’nız için aşağıdaki malzemelere ihityacınız vardır.

4 adet fırcasız motor

4 adet esc

4 adet pervane

Uçuş kontrol sistemi

Taşıyıcı gövde

Lipo pil

2.4 Ghz en az 4 kanallı kumanda

Bu malzemeler minumum sistem için yeterlidir. Sisteminizin ekstra özellikleri için daha alabileceğiniz pek çok malzeme olacaktır. Bunları da diğer yazılarımda paylaşacağım. Mutlu uçuşlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.