Arduino nedir?

Arduino Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren bir geliştirme kartıdır. Arduino geliştirme kartlarında 8 bit ve 32 bit Atmel mikroişlemciler bulunur. Bu kartlar sayesinde kolayca elektronik ve robotik projeler geliştirebilirsiniz. Sensörlerden veriler okuyup iş ve işlemler yapabilirsiniz. Arduino ile yapılmış o kadar çok örnek varki bu örnekleri gördükçe ve arduino’nun ne kadar kolay öğrenilebilir ve geliştirilebilir olduğunu gördükçe kendinizi bu hobinin içerisinde buluvereceksiniz. Arduino ile sadece hobi amaçlı değil ticari amaçlı projelerde geliştirebilirsiniz. Arduino açık kaynak kodlu bir sistemdir.

Arduino ile işe ilk önce bilgisayarınıza programlama ortamı olan Arduino IDE ‘sini kuararak başlayabilirsiniz. Bu programın şuanda Arduino 1.8.2 versiyonu bulunmaktadır.

https://www.arduino.cc/en/main/software adresine tıklayarak programı indiriyoruz. Programı kurduktan sonra karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

 

Bu ekran programımızı yazacağımız ekran oluyor. Programın “Tools” menüsünden kullacağımız arduino kartını ve kartın driverını kurduğumuz COM portu seçiyoruz.

Arduino ile ilgili örnekleri diğer yazılarımda bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.