Genetiği Değiştirilmiş Bu Cyborg Dragonfly, Minik Bir Drone mu?

Bilim adamları yaşayan bir yusufçuğu değiştirerek hareketlerini kontrol edebiliyorlar.

Drone teknolojisi ilerledikçe, en büyük zorluklardan biri uçan robotları küçültmek. Küçüldükçe daha farklı alanlarda kullanılabileceği gibi casusluk içinde kullanılabilecek. Bilim adamları böceklere dönerek küçük vücutlu varlıkların uzun süreler boyunca uçmak için gerekli enerjiyi nasıl ürettiklerini anlamaya çalışıp kısa sürede pilleri biten dronelar için çözüm üretmeye çalışıyorlar.

Charles Stark Draper Laboratuarı ve Howard Hughes Tıp Enstitüsündeki araştırmacılar yeni bir deney üzerinde çalışıyorlar. Hedef uzaktan kumanda edebilecekleri canlı bir böceği drone çevirmek. Bu anlamda ilerleme kaydetmeye başlamışlar bir cyborg dragonfly olan DragonflEye ‘nin videolarını aşağıda izleyebilirsiniz.

DragonflEye, böcek omuriliğinde hafif yankı uyandıran “direksiyon nöronları” ile düzenli yusufçuklarını genetik olarak değiştirerek üretilmiştir. Yusufçuk gözlerindeki fiber optik benzeri yapılar beynin uzaktan kumandayla nerede uçtuğunu işlevsel olarak denetleyen beyinlerine ışık puanı gönderir. Yusufçuk ayrıca, veri toplayıcı teknolojiyi güçlendirmek için algılayıcılara sahip minyatür bir “sırt çantası” ve minik bir güneş paneli taşıyor. Teorik olarak, yusufçuk araştırmacılar tarafından yönlendirilebilecek ve insanlar için güvenli olmayan ortamlardan algılayıcıları aracılığıyla veri toplayacak.

Bu teknoloji hem inanılmaz hem de korkunç. Türler üzerinde bu tür genetik modifikasyonların ürpertici etkiye dönüştüğünü hayal etmek zor değil ve casus olarak davranan düzenli görünümlü böceklerin fikri biraz sinir bozucu. Fakat cyborg böcekler, dünyayı tamamen yeni yollarla anlamamıza yardımcı olabilir, böylece insanlar asla geçemeyecek alanlara girebilir. Şu anda bilim adamları, yusufçuğu düz bir çizgide uçurmaya kadar varmışlar. Buradaki potansiyel şaşırtıcı, ama doğru bulmamız biraz zaman alaca benziyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.