Php ile Web Programlama

Php ile web programlama konusunda pek çok örnek kodu ve çalışmayı sitemizde bulabilirsiniz. Zaman buldukça yazmaya devam edeceğim. Öncelikle web programlamanın ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Web programlama web sitelerini statik durumdan dinamik duruma getirmek için kullanıyor. Yani web tasarımını yapıyorsunuz. Tasarımınızdaki menüler, resimler ve içerikler web programlama sayesinde oluşturmuş olduğunuz bir yönetim paneli aracılığıyla düzenlenebiliyor. Yönetim panelinde bir veri tabanına bağlantı yapıyorsunuz ve site ile ilgili tüm bilgileri veri tabanına işliyorsunuz. Sitenin kendisi de çalışırken tüm bilgileri veri tabanından çekerek sayfaların oluşturulmasını sağlıyor. Buna dinamik içerik deniyor. Php web programlama konusunda kullanabileceğiniz güçlü dillerden bir tanesidir.

Eğer daha önceden bildiğiniz bir programlama dili varsa PHP dilini çok kolay öğreneceğinizi garanti ederim.

Php kodlamasını ben Notepad++ programını kullanarak yapıyorum siz yüzlerce program arasından başka birini de seçebilirsiniz.

İşe ilk önce bilgisayarımıza bir web sunucusu bir php sunucusu ve bir de Mysql veritabanı sunucusu kurarak başlamalıyız.

Tümünü bir arada barındıran pek çok program var. Hepsinin yaptığı iş aynı olduğu için istediğinizi kurabilirsiniz. Ben size http://www.easyphp.org/ sitesinde bulunan EasyPHP programını nasıl kuracağınızı ve ayarlayacağınızı göstereceğim. Web sitesine girdiğinizde ana sayfada bulunan şuanki versiyonu ile EASYPHP DEVSERVER 17.0 olan programı indiriyoruz. Yaklaşık 61 mb’lık programı indirdikten sonra çift tıklayıp kuruluma geçiyoruz. Next butonuna tıklayarak devam edip kurulumu tamamlıyoruz. Programı çalıştırdığımızda sağ tarafta bilgisayar saatinin yanında simgesi beliriyor. Simgeye sağ tıklayıp “Open Dashboard” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sayfadan web sunucusunu ve veritabanı sunucunu “start” düğmelerine tıklayarak başlatıyoruz. Artık php kodlarınızı çalıştırabilirsiniz. Dosyaların fiziksel adresi C:\Program Files\EasyPHP-Devserver-17\eds-www şeklindedir. Dosyalarınızı bu alana kopyaladıktan sonra web browser programınızda (örneğin Google Chrome) adres kısmına localhost veya 127.0.0.1 yazıp enter tuşuna basıyoruz. PHP kodlarınız çalışıp ekrana sayfayı getirecektir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.